Мақала авторы

Арайлым Асанбаева

Түркістан облысы Жетісай ауданы №71 жалпы орта мектебі кмм

Түбірлес сөздер

«№71 жалпы орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Қазақ тілі

Бөлім:

Уақыт

Мұғалімнің  аты-жөні

Асанбаева Арайлым

Күні

19.11.2021ж

Сынып: 3 «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Түбірлес сөздер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

3.4.2.1 негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: мәтін бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырып, оған жауап бере алады. Негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасап, түбірлес сөздердің мағынасын ажырата алады.

Көптеген оқушылар: мәтіндерді салыстырып, өз пікірін ашып айта алады.

Кейбір оқушылар: мәтін желісімен досының өмірбаянын айтады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің  әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру   Психологиялық ахуал арқылы жүреді.

Қайырлы күн достым

Қайырлы күн болсын

Қазақ тілі сабағы

Сәттілікке толсын

Біздің алар бағамыз

Кілең бестік болсын

Шартты белгілер арқылы әріптерді тиісті орындарына қойып жасырынған сөзді оқу. Шыққан сөз арқылы оқушыларды 2 топқа бөлу:

  1. Топ: Жұрнақ; 
  2. Топ: Жалғау;

Жұмыс ережесін келісу

  • Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!
  • Уақытты үнемдейміз!
  • Нақты,дәл жауап береміз!
  • Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!
  • Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

 

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

 «Ашық микрофон» әдісі: арқылы өткен сабақтарды еске түсіру

1. Түбір сөз дегеніміз не?
 2. Қосымша дегеніміз не?
 3. Жұрнақ дегеніміз не?
 4. Жалғау дегеніміз не?
 5. Туынды сөз дегеніміз не?

Мысал келтіріңдер.Олардың түбіріне назар аударыңдар, бұл сөздердің негізгі түбірі қай сөз? Қорытынды жасаңдар.

-Дұрыс айтасыңдар, бұлардың түбірі бір сөз.

 

Оқу материалын жариялау «Ребус шешу» әдісі арқылы болады:

Ребус шешу-жаңа сабақтың тақырыбы шығады. «Түбірлес сөздер»

Ендеше бүгінгі сабақта  Түбірлес сөздерді дұрыс жазу мақсатында тапсырмалар орындаймыз

Анықтамамен жұмыс:

Бір түбірден тараған сөздерді түбірлес сөздер деп атайды: біл – білім – білімді – білгіш; кітап, кітапша, кітапхана, кітапханашы.

-Ендеше бүгінгі сабақта түбірлес сөздер жайлы тереңірек білетін боламыз.

  1.  
  2.  
  3.  
  4. Жақсы тілек айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өткен тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Ауызша мадақтау» әдісі

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жазылым алдындағы тапсырма - Сабақ жоспары Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:  Отбасылық дәстүрлер мен мерекелер

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Микрофон

Сабақтың ортасы

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

(ТЖ) 1- тапсырмада «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы Кітапта берілген мәтінді түсініп оқып, мына кесте бойынша әңгімеле

 22-жаттығу. Мәтінді тыңдап, әр топ өздеріңе берілген тапсырманы орындаңдар.

Екі топ: Мына кесте бойынша мәтінді әңгімеле.

1904

жылы

1928

жылы

1929–1932жж

1944

жылы

1945–1956жж

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәтінде «Мен қазақпын » биі.

 

 2- тапсырмада «Еркін әңгіме» әдісі,  дәптермен жұмыс жүреді.

23 -жаттығу

Жас атауларын өсу ретіне қарай жүйелеп жаз.

Нәресте, сәби, бөбек, балақай, бүлдіршін, бала.

10 айға дейін – нәресте

10 айдан1 жасқа дейін – сәби

1 жастан 2 жасқа дейін қыз бала – бөпе, ұл бала – бөбек

2 жастан 3 жасқа дейін – бүлдіршін

3 жастан 5 жасқа дейін – балдырған, балауса

6 жастан 7 жасқа дейін – бала, балақай

- Түбірлес сөздерді тап.

 

(ӨЖ) 3- тапсырмада «Көңілді бауырсақтар» әдісі.

Түбірлес сөздерді тап.

- Түбірлес сөздердің мағынасын ашыңдар.

 

 

 

 

(ТЖ) 4- тапсырмада

Сабақты қорытындылау
Семантикалық карта беріледі

Сөздердің түбір, қосымшалы, жұрнақты және жалғаулы екенін табыңдар

 

 

 

 

 

 

 - Кесте бойынша мәтінді әңгімелейді.

 

 

 

Билеп сергиді.

 

- Берілген әріптер қатарында жасырынған сын есімдерді тауып оқиды.

-Олардың сын есім екенін дәлелдейді.

-Сөздікті жазып алады.

 

 

 

 

 

 

 

Түбірлес сөздерді табады.

Дескриптор:

- Кесте бойынша мәтінді әңгімелейді-1балл.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

- Жас атауларын өсу ретіне қарай жүйелеп жазады-1балл.

- Түбірлес сөздер: бала, балақайды тауып, олардың түбірлес сөздер екенін дәлелдейді-2балл.

 

 

 

Дескриптор:

Түбірлес сөздерді табады 1балл. Түбірлес сөздерді айтады -1балл.

 

ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.

Похожее изображение

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық, дәптер

 

 

 

 

Көңілді

Бауырсақтар

 

https://fsd.kopilkaurokov.ru/uploads/user_file_581b76fed76e8/k_aidan_kieldin_bauyrsak_8.png

Сабақтың соңы

3 мин

Кері байланыс

«Жетістік баспалдағы»

Оқушыларға стикерлер таратылады, соған өз есімдерін жазып жапыстырады.

Оқу тапсырмасы:

Картинки по запросу жетістік баспалдағы24-жаттығу.

Кері байланыс жасайды.

Оқу тапсырмасын жазып алады.

ҚБ қойылады.

«Жетістік баспалда

ғы»

 

  • 48

Бос мұғалімді іздеу...

Daryn.Online

Қосымшаны жүктеу
Жүктеу