Мақала авторы

Меруерт Кунусова

ШҚО, Аягөз қаласы "Қалалық көпбейінді қазақ мектеп-гимназиясы" КММ

Магнит өрісі. МӨ индукция векторы.

сыныбы    10       пәні    Физика

 

Мұғалімнің аты-жөні:     Кунусова Меруерт Орынгалиевна    

                                  

Сабақ тақырыбыМагнит өрісі. МӨ индукция векторы.

 

Мақсаты:
Білімділік:
МӨ, МӨ индукция векторы туралы, МӨ тогы бар өткізгішке әсері туралы ұғымдарын дамыту. Теориялық білімдерін дамыту. Формулалар мен анықтамаларды таныстыру.  Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушылардың   дүниетанымын  арттырудағы   пәннің   практикалық маңызын   ашу арқылы   ғылымға   қызығушылығын   арттыру,   оқушылардың шығармашылық  әлеуетін   арттыру
Дамытушылық: Оқушының   дүниетанымдық  көзқарасын   қалыптасытруына   ықпал ету арқылы   қоршаған   ортадағы  физикалық құбылыстарды   байқау, сараптау қабілетін дамытып,   шығармашылық қабілетін арттыру.

 

Сабақты көрсетудегі мақсат: Сабақ кезеңдерінде АКТ құралдарын тиімді пайдалану жолдарын көрсету.

 

Сабақтың типі: жаңа ұғымды қалыптастыру  сабағы

 

Сабақтың түрі:  жаңа білімді қалыптастыру сабағы


ОТҚ:  дербес компьютер, РР презентациясы, видео материал, проектор.


Көрнекілігі:  ҰАО шығарған   физикадан  10 -кл араналған  электрондық оқулықтан интерактивтік тапсырма, PowerPoint  программасында жасалған интерактивтік тапсырмалар, модель құруға қажетті құралдар.
Программалық жабдықтама:  Power Point  презентациясы, оқытудың   сандық  және   мультимедиялық   ресурстары.

 

Сабақ жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

ІІІ. Бекіту.

ІҮ. Есептер шығару.

Ү. Үйге тапсырма беру

ҮІ. Бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ барысы:

 

Сабақ кезеңі

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Тақта көрінісі

Ескерту, қосымшалар

І.Ұйымдас    тыру кезеңі

Класс оқушылары түгенделеді.

Оқушыларға сабақтың тақырыбы, жоспары таныстырылады.

Сабақтың мақсаттары мен міндеттері хабарланады.

Дәптерге күн мен сабақтың тақырыбын түсіру.

Сабаққа дайындалу.

Дата, сабақтың тақырыбы, мақсаты

(«Магнит өрісі»       1-слайд)

 

ІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру

 

 

РР презентациясы мен видео материалдар арқылы жаңа түсінікті қалыптастыру.

Дәптерге негізгі, маңызды  мәселелерді түсіру. Қорытындылар жасау.

Презентация, видео көрсетіледі.

 

ІІІ. Бекіту

Экраннан көрініс тапқан сұрақтарға жауап алу

Сұрақтарға жауап беру

ҰАО шығарған физикадан 10-класқа арналған ЭО пен PowerPoint  программасында жасалған интерактивтік тапсырмалары бар презентация ашылады

 

 

ІҮ. Есептер шығару.

Оқулықтан 20-жаттығу, № 1 есеп.

Еесптің шығарылу жолын бірге талдау.

Бір оқушы тақтада жұмыс орындайды.

 

Ү. Үйге тапсырма

П-10.1, 20-жаттығу, №2

Күнделікке үй тапсырмасын түсіру.

Слайд

 

ҮІ. Бағалау

Оқушыларға сабақтағы белсенділігіне қарай баға қойылады.

Бағалану.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шығыс Қазақстан облыстық білім басқармасына қарасты білім мекемелері мұғалімдерінің онлайн тәртібінде өткізген интерактивтік сабағы

«Қалалық көпсалалы қазақ мектеп-гимназиясы» КММ

сыныбы    10 А       пәні    Физика

Мұғалімнің аты-жөні:     Кунусова Меруерт Орынгалиевна                                       

Сабақ тақырыбы:  «Электр және магнетизм» тарауы бойынша қайталау сабағы

 

Сабақтың өзіндік талдауы

 

Мақсаты:
Білімділік: Пән бойынша   алынған   теориялық   білімді   практикада   қолдана алу,  пәннің    ғылыми   және практикалық   маңызын   түсінуге  баулу. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушылардың   дүниетанымын  арттырудағы   пәннің   практикалық маңызын   ашу арқылы   ғылымға   қызығушылығын   арттыру,   оқушылардың шығармашылық  әлеуетін   арттыру
Дамытушылық: Оқушының   дүниетанымдық  көзқарасын   қалыптасытруына   ықпал ету арқылы   қоршаған   ортадағы  физикалық құбылыстарды   байқау, сараптау қабілетін дамытып,   шығармашылық қабілетін арттыру.
 
ОТҚ: дербес компьютер, ActivBoard интерактивті  тақта жиынтығы,  документ-камера, Activote  дауыс беру   жүйесі.
Көрнекілігі: сабақ кезеңіне сәйкес иллюстрациялық және тестік тапсырмаларға құрылған Activ Inspire  флипчарты, ҰАО шығарған   физикадан  10 -кл араналған  электрондық оқулықтан интерактивтік тапсырма, PowerPoint  программасында жасалған интерактивтік тапсырмалар, модель құруға қажетті құралдар, таратпа карточкалар, тәжірибелерге қажеттілер.
Программалық жабдықтама:  Activ Inspire  флипчарты, Power Point  презентациясы, оқытудың   сандық  және   мультимедиялық   ресурстары.

            Сабақ  логикалық аяқталған, біртұтас, шектелген оқу-тәрбие процесінің бір бөлігі. Онда бір-бірімен күрделі байланысқан негізгі элементтері: мақсаты, міндеті, мазмұны, әдістері, типі мен түрі, құралдары және оқушы мен оқытушының өзара байланысқан іс-әрекетінің құрамды бөлігі шоғырланады.

Міне, сондықтан да оқушының пән бойынша дайындық сапасы сабақтың өтілу деңгейімен, оның мазмұнды әдістемелік толықтырылуымен анықталады.

Қазіргі заманғы сабақтың белгілері:

  • Сабақ танымдық, тәрбиелік, дамытушылық мақсаттармен қатар қоғамның әлеуметтік тапсырысын орындауға бағытталған болу қажет.

ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына жолдауында өкіметтің алдына «функционалдық сауатты»  оқушы тәрбиелеуді жүзеге асыру жұмыстарын жоспарлауды міндеттегені атап көрсетілді. Осы орайда мектеп қабырғасында білім алатын әр бір жас жеткіншек жан-жақты дамыған құзыретті тұлға болып қалыптасуы керек. Яғни әр мұғалім оқушыға өзі дәріс беретін пәнінің практикалық маңызын жеткізіп, өмірдегі қажеттілігіне көз жеткізе алуы тиіс. Мен өз сабағымда осыны басшылыққа ала отырып оқушыларға үй тапсырмасы ретінде әр түрлі дерек көздеріне сүйеніп немесе өз тәжірибесі негізінде тақырыптың мазмұнын, түйінін ашатындай шығармашылық тапсырма орындап келуді тапсырдым. Сабақ барысында байқалғанындай бір оқушы өзінің кішкентай бала кезінде жасаған тәжірибесіне енді ғана ғылыми негізделген дәйекті жауап тапқанын айтса, енді бір оқушы тақырыптың қолданылуы мүмкін саласына мысалдар келтіріп жатты, тағы бір оқушы өз бойында бар қызығушылығын пәнмен байланыстырып, сурет салу өнеріне тың технология енгізсем деген шығармашылық талпынысымен бөлісіп жатты.

  • Көп қырлы мақсат қою: нәтижеге бағытталған, оқуға, білуге, үйренуге, меңгеруге, игеруге, қателіктер санын азайтуға т.с.с.

Сабақта оқушылардың алдына қойылған басты мақсат – алынған теориялық материалды практикалық маңызды есептер шығару мен өмірде белгілі бір мақсаттарға қолдана алу қабілеттерін барынша толық көрсету. Осы орайда бірін-бірі мазмұны мен сипаты жағынан қайталамайтын тапсырмалар оқушының өз білімін әр қырынан көрсете алу мүмкіндігін тиімді пайдалана алуға көмегін тигізді деп ойлаймын.

  • Оқытуға шығармашылықпен қарау, оқыту маңызын оңтайландыру, оқу процесін ұйымдастыруды кешенді жүргізу.

Кез-келген сабақ қарастырылатын тақырыптың практикалық маңыздылығын басшылыққа ала отырып, әр бір тақырып алдыңғысымен байланыстырыла, жүйелене отырып  құрылса өз жемісін беретіні сөзсіз. Осы орайда сабақтың оқушылар тарапынан жоғары көрсеткішке ие болуы, сабақ соңындағы көңіл-күйдің көтеріңкі күйде қалуы осыған дәлел.

  • Үш деңгейде оқушылардың білімділігін, біліктілігін және дағдылығын (практикалық, ой еңбегіндегі арнайы және жалпы) қалыптастырудың бірлігі.

Сабақ бойы берілетін тапсырмалар үнемі және үздіксіз  оқушылардың практикалық, ой еңбегіндегі  білім, білік және дағдысын қалыптастыруға бағытталған болуы шарт. 

  • Жедел кері байланыс.

Сабақ бойына оқушы-мұғалім қарым-қатынасы үзілмей, кластағы барлық бала үнемі назарда болуы керек.

  • Сабақтың жылдам , бірақ түсінікті қарқыны.

Оқушыны мақсатқа жету жолында тек тиянақты білім алуға ғана емес, сондай-ақ зеректік, алғырлық, ой шапшаңдығын шынықтыруға да баулуымыз керек.

  • Сабақтың көтеріңкі көңіл-күйі.

Әр сабақтың соңында рефлексия, яғни сабаққа өз көңіл-күй дәрежесінде баға беру - мұғалім үшін сабақтың тиімділігі мен сапасын анықтау, алған бағытының қаншалықты дұрыс және оқушының қажеттілігін қанағаттандырудағы маңызын анықтауына зор көмегін берері сөзсіз.

  • Мұғалім мен оқушының еңбектерінің ғылыми ұйымдастырылуы.

Барлық жұмысты мақсатты ұйымдастыру үшін мұғалімнің өз-өзін ұйымдастыру ерекшілігі қатаң сақталу қажет:

  1. Сабаққа дайындықпен келу – негізінен мақсатты ұғыну, оны іске асырудың іштей дайындығы;
  2. Жинақылық, педагогикалық көргенділік, жұмыс істеу көңіл-күйі;
  3. Сабақтағы психологиялық климат (ашық-жарқын қарым-қатынас, қолдап отыру, іскерлік контакт, педагогикалық такт);

 

Жоғарыда айтылғандарды ескере келе, мен осы сабақта өз алдыма, оқушылардың алдына қойылған мақсаттарға толық қол жеткізіліп, сабақ өз деңгейінде және сапалы түрде өтті деп ойлаймын.

 

  • 9

Бос мұғалімді іздеу...

Daryn.Online

Қосымшаны жүктеу
Жүктеу