Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
А.Асқаров атындағы №77 мектеп-лицейі
Қысқа мерзімді жоспар
Жаратылыстану 4-сабақ
Бөлім: |
Мен зерттеушімін. Өсімдіктер |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Буденбаева Раушан Сапарбаевна |
|
Күні: |
15.09.2022ж |
|
Сынып: 4 в |
Қатысушылар саны: 24 |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Өсімдікке гүл не үшін қажет? Шымкент дендросаябағы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.1.2 өсімдіктің тіршілік циклін сипаттау 4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне байланысты негіздеу 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|
Сабақтың мақсаты (бағалау критерийі) |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин
|
Ынтымақтастық атмосферасын құру 2. Оқушыларды топтарға бөлу. 1-топ: Шырша тобы 2-топ: Қызғалдақ тобы 3-топ: Итмұрын тобы Ширату жаттығуы: «Біз ұқыпты баламыз» өлеңін топпен айтады Біз ұқыпты баламыз, Айтқан тілді аламыз. Зейін қойып сабаққа, Кілең бестік аламыз.
– Ал балалар енді өз топтарыңның аттарын атап, ол туралы білетін мәліметтеріңді айтып өтіңдер.
Балалар топта талқылап, әр топ басшы түсіндіріп өтеді.
– Біздің тобымыздың аты – шырша. Ол қарағай тұқымдасына жатады. Бойы биік. Мәңгі жасыл болып тұратын өсімдік. Шырша ауаны тазартады. Одан қағаз, тағы басқа заттар жасайды.
– Біз – қызғалдақ тобымыз. Қызғалдақ – Қызыл кітапқа енген хош иісті, гүлі ақ, сары, сабағы жұмыр, тік өседі. Қызғалдақ әсемдік ретінде қаланы көгалдандыру үшін пайдаланатын өсімдік.
– Біз – итмұрын тобымыз. Итмұрын раушангулдер тұқымдасына жатады. Сабағы мен бұтақтары ұсақ тікенекті болады. Гүлі ақ, қызғылт, сар түсті. Итмұрынды дәрілік мақсатта қолданады.
– Бұлар нелер балалар? – Өсімдіктер – Жарайсыңдар балалар! – Бұл өсімдіктерді қайдан кездестіруге болады? – Үйлердің есік алдынан. – Мектеп, басқа да ғимараттардың ауласынан. – Таулы аймақтардан. – Ауруханалардың ауласынан. – Дендросаябақтан – Дұрыс айтасыңдар, балалар!
Ендеше, балалар, бейнебаянды тамашалайық. «Дендросаябағы туралы»
Балалар, біздің былтыр Дендросаябаққа саяхатқа барғанымыз естеріңе түсті ме? – Балалар, Шымкенттегі дендросаябақ кімнің атына беріліпті? – Балалар, бүгін біздің мектебімізде мереке. Мектебімізде әртүрлі іс-шаралар өтіп жатыр. Себебі қайталанбас дара тұлға, А.Асқаров атамыздың туғанына 100 жыл толып отыр.
1) Қане, балалар, А.Асқаров туралы кім не біледі? 2) А.Асқаровтың қандай еңбектерін білесіңдер? 3) Балалар, кеше мен сендерге А.Асқаровтың өлеңдер жинағының бар екенін айтқан едім. Ізденіп, жаттап келгендерің болса, қанекей, еске түсірейік.
– Біз өткен сабғымызда қандай тақырып өткен едік балалар! – Өсімдіктің қандай даму кезеңдері болады? – Жарайсыңдар! – Ендеше, үй тапсырмасына дайын оқушылар тақтаға шығып айтамыз.
|
Әр топ басшы өз топтарының атын атап,олтуралы мәліметтер айтады
Оқушылар сұраққа жауап береді.
|
Мадақтау
|
Өсімдік суреттері
Суреттер
Бейнежазба https://youtu.be/tiQP3XtzHeA |
|||||||||||||||||||||||
Өткен білімді еске түсіру
5 мин
Сабақтың ортасы
20 мин
2 мин
3 мин
5 мин |
|